تبلیغات
طرح تمدن فردا - از کنایه سعید قاسمی به سعید جلیلی و «حاج آقا خاطره» تا حضور الهام، تمدن و عسگرخانی

جستجو

 

از کنایه سعید قاسمی به سعید جلیلی و «حاج آقا خاطره» تا حضور الهام، تمدن و عسگرخانی

سه شنبه 24 تیر 1393   04:13 ب.ظ

دیروز دومین همایششان را برگزار کردند. این بار اما نه به نام «دلواپسیم». «خط قرمز» عنوانی بود که «کمیته صیانت از منافع ایران» برای دومین همایش خود انتخاب کرده بود. گردهمایی که در توضیح آن عبارت «نه به صنعت هسته ای دکوری» آمده بود. پیش از این، برگزاری همایش دلواپسیم در اردیبهشت ماه و در سالن اجتماعات سفارت سابق آمریکا سر و صدای زیادی در فضای سیاسی به پا کرده بود. اصلاح طلبان و حامیان دولت با بزرگنمایی همایش دلواپسیم کوشیدند این همایش را اقدام علیه دولت بنامند و مخالفان دولت را منسجم و متحد نشان دهند تا دلیلی برای ضعف ها و ناکامی های دولت تراشیده باشند. اگر دولت سابق نگران یک جبهه عظیم، متنوع و با انگیزه متشکل از مخالفان سیاسی و سنگ اندازی های آنان بود، ظاهرا دولت یازدهم از راحتی بیش حد و فقدان مزاحمان جدی ناراحت است و حامیانش می کوشند لااقل در فضای رسانه ای یک هیولای سیاسی را در برابر حسن روحانی تصویر کنند تا مبادا خیال مردم را بر دارد که دست دولت برای «خدمت» باز است و اوضاعش چنین است. در مقابل، برخی دیگر از طیف های اصولگریان از جمله هواداران آیت الله مصباح یزدی و رهپویان نیز این همایش را تا سر حد فتح الفتوح ارتقاء دادند و به نوعی پس از گذشت 11 ماه از شکست در انتخابات ریاست جمهوری، کوشیدند تا خود را بازسازی و احیاء شده جلوه دهند. رسانه های این جریان از گردهمایی چند هزار نفر در تهران به گونه ای ابراز خوشحالی کردند که انگار انتخابات ریاست جمهوری را برده اند.

هیچ کدام از این دو تصویر از برگزار کنندگان همایش های «دلواپسیم» و «خط قرمز» صحیح نیست. «کمیته صیانت از منافع ایران» یک قربانی است. قربانی میل فزاینده هواداران سیاسی کار دولت به تراشیدن یک هیولای تخیلی و نیز ولع شکست خوردگان انتخابات یازدهم برای احیاء و بازسازی سریع. آن ها نه آن طور که اصلاح طلبان و حامیان دولت می گویند، مخالفان سیاسی تغذیه شده از جانب نیروهای سیاسی بی شناسنامه اند و نه آنطور که رسانه های نزدیک به طیف های رادیکال اصولگرا رندانه جلوه می دهند، نیروهای اجتماعی در خدمت جبهه پایداری. این تصاویر غلط فقط با برخورد از نزدیک و مشاهده عینی همایش است که تغییر می کند. 

«کمیته صیانت از منافع ایران» مجموعه ای از نیروی های اجتماعی و در واقع واکنش طبیعی دانشگاه به سیاست خارجی جمهوری اسلامی است. نهاد دانشگاه تا امروز 2 واکنش را در برابر سیاست خارجی دولت و توافق ژنو از خود به نمایش گذاشته است. طیفی از دانشگاهیان که حسن روحانی را در انتخابات ریاست جمهوری برگزید، در 12 ماه گذشته سکوت و سکون تقریبا مطلق را برگزیده است؛ مساله ای که عصبانیت حسن روحانی را هم بر انگیخت. این بحران زمانی به اوج رسید که روحانی در سخنرانی معروف «بی سوادان» با لحن شناخته شده اش از سکوت دانشگاهیان و دفاع نکردنشان از توافق ژنو به شدت انتقاد کرد و حتی کوشید تا آن ها را تحریک کند. «کمیته صیانت از منافع ایران» که حالا با دو همایش «دلواپسیم» و «خط قرمز» شناخته می شود، واکنش نوع دوم دانشگاه است به سیاست خارجی دولت یازدهم. 

دیروز وحید اشتری، سخنگوی کمیته صیانت از منافع ایران در شرایطی که کاملا از حملات رسانه های دولت متاثر نشان می داد دقایقی پشت تریبون رفت و از انتساب کمیته متبوعش به جریانات مختلف سیاسی گلایه کرد. این فعال دانشجویی تاکید کرد که کمیته صیانت از منافع ایران توطئه ای علیه دولت جمهوری اسلامی نیست. حق با اشتری بود. از نظر اصلاح طلبان دانشجوی خوب، دانشجوی هیجانی هوادار دولت است. ادعای حمایت از فعال شدن نیروهای اجتماعی دانشگاهی در نظر این طیف شعاری بیش نیست مگر آنکه اقدام علیه جمهوری اسلامی به آن ضمیمه شده باشد. در غیر این صورت غلیظ ترین برخورد سیاسی در انتظار جنبش دانشجویی است و با سرکوب رسانه ای مواجه خواهند شد. اشتری در پاسخ به این رسانه ها که به دنبال شناسایی محل تغذیه این دانشجویان هستند، آدرس چند رستوران، غذا خوری و خوارو بار فروشی را اعلام کرد. 

جدای از ناگوار بودن برخورد سیاسی رسانه های اصلاح طلب و صولگرا با یک تحرک دانشجویی، نمی توان از خطاها و ناشی گری های سیاسی کمیته صیانت از منافع ایران که منجر به ارائه تصویر غیرواقعی از خود شده است، به آسانی گذشت. کمیته صیانت از منافع ایران نیز مانند غالب نیروهای سیاسی اجتماعی مذهبی و هوادار انقلاب، اسیر ضعف در سیاست ورزی است. به عنوان نمونه اگر چه این کمیته کوشیده است تا به مدعوین خود فارق از گرایش سیاسی شان تنوع ببخشد، اما اصرار بر دعوت از عده کثیری از چهره هایی که از یک سو کمترین تخصصی در حوزه سیاست خارجی ندارند و از سوی دیگر به عنوان مخالفان عاطفی، عصبی و پر اشتباه دولت شناخته می شوند به ارائه تصویر جناحی و شانتاژ شده از کمیته صیانت کمک بزرگی می کند. 

کمیته صیانت که پیگیری دغدغه های رهبری در حوزه سیاست خارجی را در دستور کار قرار دارد، از سوی دیگر متهم به برخورد گزینشی با مواضع رهبر معظم انقلاب است. رهبر انقلاب در کنار هشدارها و بی اعتمادی ابراز شده شان به مذاکرات، در مواردی نیز صراحتا مساله اعتماد به مذاکره کنندگان و حمایت از آنان را مطرح کرده اند. کمیته صیانت از منافع هر چقدر برای تبیین هشدارهای رهبری تلاش می کند، در مقابل برای حمایت های ایشان از تیم مذاکره کننده، هیچ ایده ای ندارد.
از کنایه سعید قاسمی به سعید جلیلی و «حاج آقا خاطره» تا حضور الهام، تمدن و عسگرخانی
در همایش دیروز کمیته صیانت از منافع ایران چهره های اصولگرایی نظیر محمود نبویان، موسوی نژاد، آصفری، جراره، حاجی دلیگانی، کوچک زاده، آلیا، رسایی، آیت الله قرهی، آیت الله حائری شیرازی، کوثری، سعید قاسمی، کچوئیان، کریمی قدوسی، قاضی زاده هاشمی و ... در کنار چهره مستقلی چون ناصر نوبری حضور پیدا کردند. 

اما اتفاق ویژه این همایش حضور 3 چهره نزدیک به احمدی نژاد بود؛ غلامحسین الهام سخنگوی دولت های نهم و دهم، مرتضی تمدن استاندار تهران و دکتر ابومحمد عسگر خانی استاد شاخص علوم سیاسی دانشگاه تهران و معاون بین الملل دانشگاه ایرانیان. غلامحسین الهام با وجود دعوت قبلی از حضور در همایش دلواپسیم خودداری کرده بود. الهام و تمدن دقایقی هرچند کوتاه، در همایش خط قرمز حضور پیدا کردند و تنها ابو محمد عسگرخانی بود که پشت تریبون قرار گرفت. دکتر ابو محمد عسگرخانی ستاره دیروز همایش خط قرمز بود.
n2721299-3934753


آیت الله حائری شیرازی: مذاکره کنندگان ابوموسی اشعری نیستند
آیت الله حائری شیرازی اولین سخنران همایش بود. این عضو مجلس خبرگان رهبری سخنانش را با مقایسه فضای امروز با دوران حکمیت و جنگ صفین آغاز کرد و گفت: در آن روزگار زمانی که امیرالمومنین (ع) از مردم برای پیوستن به سپاه دعوت می کرد و 50 هزار نیروی نظامی احتیاج داشت، گاهی بیش از 150 نفر به فراخوان امام (ع) لبیک نمی گفتند. زمانی که امیرالمومنین (ع) ابن عباس را برای حکمیت برگزید، عده ای گفتند که او منسوب به شماست و صلح طلب نیست و ما ابوموسی اشعری را می خواهیم. همچنین زمانی که امام حسن (ع) صلح با معاویه را پذیرفت، عده ای از مردم به ایشان مذل المومنین گفتند.

وی افزود: امام خمینی (ره) 300 هزار شهید از این مردم گرفت اما حتی یک بار نشد که خانواده شهدا گله کنند. این در حالی است که خانواده های شهدا در زمان امیر المومنین بارها و بارها به حضرت گله و شکایت کردند و کار به جایی رسید که حضرت در یک سخنرانی به مردان عرب گفنتد که جلوی زنانشان را بگیرند. وقتی امام جام زهر را نوشید و قطعنامه را پذیرفت، ملت برای امام همان ملت قبل از قطعنامه بود و کسی به ایشان مذل المومنین نگفت.
از کنایه سعید قاسمی به سعید جلیلی و «حاج آقا خاطره» تا حضور الهام، تمدن و عسگرخانی
امام جمعه سابق شیراز با بیان اینکه به اینجا آمده ام تا به دانشجویان بگویم دلواپسی های شما بسیار خوب است، خاطرنشان کرد: کار ناصحانه شما ارزشمند است اما باید بدانید که آنچه موجب عزت ما است، وحدت استو اگر رهبری گفتند به این دولت کمک کنید با تمام قدرت کمک کنید و هرگز آن را تضعیف نکنید. سخنان رهبری را هم زمانی که می گویند خط قرمزها باید رعایت شود مورد توجه قرار دهید و زمانی که اصل مذاکره را تایید و از تیم مذاکره کننده حمایت می کنند. همه حرف های رهبری را بپذیرید (تکبیر دانشجویان)

وی با بیان اینکه من مجموعه مذاکره کنندگان را ابوموسی اشعری نمی دانم، اظهارکرد: دانشجویان کارشان مطالبه گری است اما در عین حال باید مواظب باشند که رفتارشان غیر هماهنگ با رهبر انقلاب نباشد.

میزگرد 6 نفره
در ادامه مراسم، محمد حسن آصفری، محمود نبویان، حسین کچوئیان، سعید قاسمی، ناصر نوبری و ابومحمد عسگرخانی برای آغاز میزگرد کارشناسی روی سن رفتند.

سید محمود نبویان به عنوان اولین سخنران میزگرد با بیان اینکه دعوا بر سر اصل اسلام است نه مساله هسته ای و حقوق بشر اظهار کرد: اینکه آمریکایی ها به دنبال مذاکره با جمهوری اسلامی هستند به دلیل ضعف خودشان است و اگر در شرایط اقتدار قرار داشتند با ما جور دیگری برخورد می کردند.

این عضو جبهه پایداری با طرح این ادعا که 95 درصد ار صنعت هسته ای ایران در توافق ژنو واگذار شده است، گفت: منظور از فردو، ساختمان آن نیست. فردو ساخته شده است برای غنی سازی و اگر قرار باشد در آن کار پزشکی انجام بگیرد معنایی جز تعطیلی ندارد.

محمد حسن آصفری، نماینده مردم اراک با بیان اینکه پیام این همایش برای مذاکره کنندگان این است که ما انتظار داریم مذاکرات در راستای عزت مندی ایرانیان باشد، خاطرنشان کرد: من به رسانه هایی که شرکت کنددگان در این قبیل مراسم را کاسبان تحریم می نامند، می گویم که همه ارزش اموال حاضران در این جمع به اندازه یکی از کارخانه های حامیان پشت صحنه شما نیست.
از کنایه سعید قاسمی به سعید جلیلی و «حاج آقا خاطره» تا حضور الهام، تمدن و عسگرخانی
عضو کمیسیون امنیت ملی اظهارکرد: تیم مذاکره کننده می تواند از فشار های داخلی به عنوان ابزار امتیازگیری از غرب استفاده کند.

وی با اشاره به پیروزی های منطقه ای جمهوری اسلامی خاطرنشان کرد: بشار اسد رئیس جمهور سوریه اخیرا به برخی از مسئولان ایرانی گفته است که یک در کنار من کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در سوریه می شد، حتما پیروز انتخابات بود چرا که جمهوری در قلب مردم منطقه قرار دارد و افتخار ملت هاست.

آصفری با بیان اینکه تحقیق و توسعه نا محدود و لغو یکباره همه تحریم های واقعی و نه فانتزی جزو خطوط قرمز مذاکرات است، افزود: برداشتن تحریم خودروسازی و تحریم پتروشیمی در قالب توافقنامه ژنو با هدف نجات دادن شرکت پژو از ورشکستگی و نیز رفع نیاز کشورهای دوست آمریکا به محصولات پتروشیمی ایران انجام شد نه در راستای منافع ملت ایران.

نماینده اراک اضافه کرد: طرف مقابل حق ندارد ظرفیت غنی سازی ما را تعیین کند و نباید فراموش کنیم که هدف غربی ها از تحمیل بازرسی های نامحدود، جاسوسی از کشور با هدف کسب اطلاعات دقیق برای حمله نظامی است.

عسگرخانی: غربی ها تا کاخ رئیس جمهور جلو می آیند
در ادامه نشست، دکتر ابومحمد عسگرخانی، معاون بین الملل دانشگاه ایرانیان و استاد برجسته روابط بین الملل، با بیان اینکه انتقاد ما این است که اصل محرمانه بودن مذاکرات بر اصل شفافیت غلبه کرده است، اظهار کرد: محتوای مذاکرات باید در اختیار ملت ایران قرار بگیرد و باید بدانیم که دوره اقدامات پشت پرده گذشته است. خواه نا خواه آنچه در پشت درهای بسته می گذرد، آشکار خواهد شد. 

وی با طرح این سوال که آیا در منازعات بین المللی خود موضوع منازعه دارای اهمیت و اصالت است یا خیر، اظهار کرد: بسیاری معتقدند که موضوع در منازعات بین المللی حائز اهمیت نیست. در مقوله هسته ای، ایالات متحده آمریکا با چین، لیبی، کره شمالی، هند، پاکستان و ایران برخورد های متفاوتی داشته است در حالی که موضوع منازعه ثابت است.

این استاد دانشگاه با اشاره به روند هسته ای شدن چین اظهار کرد: چینی ها معتقد بودند که ابتدا باید صنعت هسته ای را تکمیل کرد و سپس پای میز مذاکره با آمریکا رفت. کشور هند هم همینطور عمل کرد. آمریکایی ها با وجود اینکه طبق قانون کشورشان حق همکاری با کشورهایی که عضو ان پی تی نیستند را ندارند، هند را با هدف مهار چین استثناء کردند و هسته ای شدنش را پذیرفتند.

وی با بیان اینکه ان پی تی کشورهای جهان را به دو دسته دارا و ندار تقسیم کرد خاطر نشان کرد: کشور دارا آن هایی بودند که از بمب اتم برخوردارند و کشورهای ندار هم اساسا هیچ بهره ای از صنعت هسته ای ندارند. اما از دوره ای، یک طبقه متوسط در این میان شکل گرفت. بدین معنی که تعدادی از کشورها گفتند ما بمب اتم نمی خواهیم اما اصرار به دستیابی به صنعت هسته ای داریم. ژاپن و ایران در این دسته قرار دارند.
از کنایه سعید قاسمی به سعید جلیلی و «حاج آقا خاطره» تا حضور الهام، تمدن و عسگرخانی
عسگرخانی با بیان اینکه وقتی سکوهای نفتی ایران مورد هجوم قرار گرفت، بهترین زمان برای خروج از ان پی تی بود اظهار کرد: رژیم خائن و وابسته پهلوی با امضای ان پی تی این پرفتاری بزرگ را در دامن ملت ایران گذاشت. ما می توانستیم در همان دوران جنگ با استفاده از ماده 10 ان پی تی از این پیمان خارج شویم. بنده اخیرا این مساله را به یکی از مسئولان یادآوری کردیم که وی نیز بر آن صحه گذاشت اما از بیان نام او معذورم.

وی با اشاره به کاربرد های نوین صنعت هسته ای خاطرنشان کرد: امروز از انفجارات اتمی برای دریاچه سازی بهره گرفته می شود و روسیه این مهم را به طور جدی انجام می دهد. 

وی با بیان اینکه توافقنامه ژنو ما را به دسته ندارها برمی گرداند، گفت: هدف توافق ژنو طراحی یک رژیم مهار و کنترل برای خلع توانایی های جمهوری اسلامی و تغییر ماهیت آن است.

عسگرخانی با بیان اینکه قبول همکاری نا محدود برای اعتماد سازی اشتباه بسیار بزرگی است، اظهار کرد: این مساله موجب جاسوسی گسترده از کشور خواهد شد و من مطمئنم غربی ها تا کاخ رئیس جمهور هم جلو خواهند آمد. مساله اصلی مذاکرات، مهار تمام توانایی های بازدارنده جمهوری اسلامی است. بنده یک روز به آقای خرازی در دولت اصلاحات گفتم اگر روزی غربی ها آمدند بر اساس اصل همکاری نا محدود خواستار بازرسی کاخ رئیس جمهور شدند، مبادا بگویید کسی به ما نگفت!

کچوئیان: باخت ما قطعی است
حسین کچوئیان، استاد علوم اجتماعی دانشگاه تهران در ادامه با بیان اینکه کسانی که خود را دلارآم می نامند از سر لجاجت و بچگانه سخن می گویند، اظهار کرد: دلایل بسیار زیادی برای دلواپسی وجود دارد.

وی با بیان اینکه کسی که انقلاب اسلامی را درست فهمیده باشد، به شیوه فعلی وارد مذاکرات نمی شود، اظهار کرد: چه بخواهیم چه نخواهیم و چه بدانیم و چه ندانیم، انقلاب اسلامی ظرفیت تنازع جهانی را در خود دارد و مدت هاست که سطح تنازع انقلاب اسلامی از سطوح منطقه ای به جهانی ارتقاء یافته است.
از کنایه سعید قاسمی به سعید جلیلی و «حاج آقا خاطره» تا حضور الهام، تمدن و عسگرخانی
این استاد دانشگاه با طرح این ادعا که 3 ماه قبل از آغاز مذاکرات تمام فعالیت های هسته ای به تعلیق درآمده بود، خاطرنشان کرد: این درحالی بود که ما همیشه چند گام جلو تر از دشمن حرکت می کردیم. آنچه ابهام برانگیز است، نگاه دوستانه برخی از مسئولان به دشمن است؛ نگاهی که شان استقلال جمهوری اسلامی را نمی بیند.

وی با بیان اینکه نتیجه این شکل از مذاکره شکست قطعی است، اظهار کرد: وقتی قبل از مذاکره همه چیز را تعلیق می کنید، طرف غربی بر اساس کدام ابزار فشار شما باید امتیاز بدهد؟ این باخت مطلق است. دست ما امروز خالی است و محصول 20 سال مقاومت به آسانی از دست رفته است

نوبری: رهبر انقلاب توطئه نقض حاکمیت ملی را خنثی کردند
در ادامه این مراسم، ناصر نوبری، آخرین سفیر جمهوری اسلامی ایران در شوروی در پاسخ به این سوال که آیا هشدار های رهبر انقلاب با حمایت های ایشان از تیم مذاکره کننده تناقض دارد یا خیر اظهار کرد: در این زمینه بهترین روش برای رسیدن به پاسخ، مراجعه به سخنان شخص رهبر انقلاب است. ما نباید مساله هشیاری و بیدار بودن در برابر دشمن را با مساله حمایت از نمایندگان کشور مخلوط کنیم.

وی با اشاره به سخنان اخیر رهبر انقلاب، گفت: بخش مهمی از سخنان رهبر انقلاب حول محور تبیین ترفند های شیطان شکل گرفت و با نگاهی به مواضع ایشان روشن می شود که نگرانی رهبر انقلاب جدی است.

این استاد روابط بین الملل با بیان اینکه بنده پیش از توافق ژنو در 2 سخنرانی دانشگاهی به حمایت از مذاکرات پرداختم، اظهار کرد: من بعد از مطالعه توافق ژنو، آن را خلاف منافع ملی ارزیابی کردم و در نامه ای به رئیس جمهور موارد متعددی را گوشزد کردم، از جمله اینکه معنایی ندارد نیاز ما به آهن، چوب و اورانیوم در توافق با غرب تعیین شود و این نقض حاکمیت ملی است.

وی با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب با اشاره به 190 هزار سو نیاز ایران، توطئه نقض حاکمیت ملی را خنثی کردند، افزود: رهبر انقلاب با این موضع گیری جلوی جاری شدن رژیم دخالت غربی ها در حاکمیت ملی مان را گرفتند.

وی با بیان اینکه طولانی شدن دوره مذاکرات به دلیل ضعف های توافق نامه ژنو است، این ادعا را مطرح کرد که وزارت خارجه در ترجمه فارسی توافق ژنو به صورت دقیق عمل نکرده است.
از کنایه سعید قاسمی به سعید جلیلی و «حاج آقا خاطره» تا حضور الهام، تمدن و عسگرخانی
نوبری با بیان اینکه اگر وابسته به هر جریان سیاسی باشد، قطعا وابسته جریان سیاسی که رسانه های حامی دولت برگزار کنندگان این همایش را به آن منتسب می کنند، نیست، اضافه کرد: ما هر آنچه داشتیم را در توافق ژنو دادیم و قرار بود 4 میلیارد دلار بگیریم و نمی دانم که آخر سر گرفتیم یا نه. من همان موقع از رئیس جمهور پرسیدم وقتی برای 4 میلیارد دلار همه چیز را دادید، برای 100 میلیارد دار اموال بلوکه شده مان چه چیز خواهید داد؟ خب معلوم است وقتی ما همه داشته هایمان را حراج کردیم آن ها وارد خطر قرمزهای ما می شوند.

وی با بیان اینکه تا زمانی که انقلاب اسلامی دچاز تغییر ماهیت نشود و رژیم صهیونیستی توسط جمهوری اسلامی به رسمیت شناخته نشود، بی اعتمادی غرب پابرجاست، گفت: در صورت پذیرفته شدن اصل همکاری نا محدود حتی اگر تغییر رژیم هم در ایران اتفاق بیفتد و رژیم وابسته و سکولاری نظیر رژیم شاه سرکار بیاید، باز هم دشمن با استناد به توافقنامه می تواند مانع از حقوق هسته ای ملت ایران شود آن هم به این بهانه که ملت ایران ممکن است دوباره انقلاب کند و جمهوری اسلامی برپا سازد!

سعید قاسمی: حاج آقا خاطره، همه خاطرات را نمی گوید!
در ادامه این مراسم سعید قاسمی در سخنانی حماسی و عاطفی که بارها احساسات دانشجویان را تحریک کرد، با طرح این پرسش که چرا نباید دلارام باشیم و باید دلواپس باشیم، اظهار کرد: دلواپسی ما از اینجا ناشی می شود که رهبر انقلاب فرمودند من به این مذاکرات خوشبین نیستم.

وی با مرور حوادث 2 سال پایانی جنگ که منجر به پذیرش قطعنامه شد، گفت: اتفاقات امروز بی شباهت به روزهای پایان جنگ نیست. در یک سال پایانی جنگ دیدیم که زمین هایی را که طی 8 سال با خون شهدا فتح کردیم یکی پس از دیگری از دست می دهیم. طرح دفاع متحرک در آن دوران یک افتصاح به تمام معنا بود.
از کنایه سعید قاسمی به سعید جلیلی و «حاج آقا خاطره» تا حضور الهام، تمدن و عسگرخانی
این فرمانده دفاع مقدس افزود: امام (ره) می گفت همه امکانات باید در حمایت از رزمندگان بسیج شود اما آن فتنه گری که امروز در حصر است این کار را نکرد. سیاسیون کشور معتقد بودند ادامه جنگ بعد از فتح خرمشهر اشتباه بود و نظامی ها هم بریده بودند و فرمانده شان استعفا داد و آن نامه معروف را نوشت که خواستار صدها تانک و هواپیما برای شکست دشمن شده بود.

سعید قاسمی با بیان اینکه عده ای بسیج شدند تا جام زهر را  احلی من العسل جا بزنند، تصریح کرد: آن روز رزمندگان و مردم بودند و امام جام زهر را نوشید. امروز هم ما معتقدیم با وجود اینکه ما هستیم باز هم ممکن است همان فیلم ها دوباره تکرار شود!

وی با طرح این پرسش که بعد از قطعنامه 598 چه اتفاقی افتاد، اظهار کرد: آیا وقتی مذاکره کردیم و قطعنامه را پذیرفتیم، بعد رفتیم سر زندگی مان؟ نه عزیزم! 3 روز بعد اتفاقی به مراتب بدتر از 31 شهریور 59 افتاد، دشمن دوباره به جاده اهواز خرمشهر رسید و بین 12 تا 24 هزار ایرانی اسیر شدند و 60 درصد زمین های آزاد شده طی 8 سال جنگ، دوباره اشغال شد.

وی با بیان اینکه «حاج آقا خاطره» اسم این چیزها را «طرح استراتژیک» گذاشته است، اظهار کرد: پسرم! دخترم! «حاج آقا خاطره» هیچوقت این خاطرات واقعی را برای تو نمی گوید چون نمی خواهد آن اتفاقات، غیر قابل تکرار شوند. در عوض شب ها می نشیند و برای تو خاطره می سازد. اخیرا شنیده ام که در جدیدترین خاطره اش گفته که امام همیشه در جلسات به ما می گفت مراقب این مسی باشید مبادا در دقیقه 90 کار را تمام کند (خنده و تشویق حضار).
از کنایه سعید قاسمی به سعید جلیلی و «حاج آقا خاطره» تا حضور الهام، تمدن و عسگرخانی
وی با بیان اینکه بردن خانواده شهدای هسته ای به دیدار جک استراو، مسخره ترین اقدام است، اظهار کرد: متاسفم که همه مفاهیم به لجن کشیده شده است. من وقتی دیدم همه کاندیداهای انتخابات حتی تند ترینشان رفتند و با روحانی عکس یادگاری گرفتند و پشت او نماز خواندند خیلی ناراحت شدم. دیدم که پشت سرشان نوشته است «ما همه با هم هستیم» و فقط زیرش ننوشتند که «نترسید، نترسید»! چطور خواصی که این کار را کردند فردا در بزنگاه می خواهند مردم را هدایت کنند؟ (تشویق حضار)

روایت کوچک زاده از توصیه رهبر انقلاب
در انتهای مراسم مجری، از همه شخصیت های مدعو برای حضور روی سن دعوت به عمل آورد و از هر کدام خواست تا چند جمله ای سخن بگویند.

مهدی کوچک زاده نماینده مردم تهران از این فرصت برای نقل رهنمودی از رهبر انقلاب استفاده کرد و گفت: بنده اخیرا خدمت رهبر معظم انقلاب بودم و درباره یکی دو مساله گلایه هایی مطرح کردم. رهبر انقلاب فرمودند که آقای کوچک زاده! شما انسان صریحی هستید. فضای سیاسی هم فضای تنه زدن و تنه خوردن است، شما باید کمی پوستتان را کلفت کنید.

کوچک زاده افزود: رهبر انقلاب به صراحت من ایراد نگرفتند. من می خواهم اینجا خدمت ایشان عرض کنم شما بارها و بارها از عمار سخن گفته اید، ای کاش برسد روزی که ما مالک اشتر باشیم. ما می دانیم این کسانی که شما فرمودید به آن ها اعتماد دارید، همان هایی هستند که گفتند آن مرد که هولوکاست را انکار می کرد دیگر رفته است و ... با این وجود به روی چشم، به خاطر شما اعتماد می کنیم.


نوشته شده توسط : محمد حسین حیدری