تبلیغات
طرح تمدن فردا - مطالب دی 1392

جستجو

 

آن مرد که به اهانت هایتان لبخند می زد، دیگر رفته است!

سه شنبه 17 دی 1392   05:09 ب.ظ

هیات نظارت بر مطبوعات که زیر نظر وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی فعالیت می کند روز سه شنبه برخورد شدیدی با رسانه های اصولگرا از خود به نمایش گذاشت. این هیات در آخرین جلسه خود به روزنامه «وطن امروز» و هفته نامه «9 دی» تذکر داد و پرونده آنها را به مراجع قضایی ارسال کرد.

علاوه بر این، هفته‌نامه «یالثارات» از دیگر رسانه های اصولگرا نیز توقیف و پرونده اش برای رسیدگی به مراجع قضایی ارسال شد.

همچنین سایت صراط نیوز که به انتشار مطالب زرد علیه دولت سابق شهرت دارد، از دریافت 2 تذکر کتبی و یک تذکر شفاهی خبر داد.

این سایت اصولگرا نوشت: «فشار بر رسانه های منتقد دولت در حالی است که امروز وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به دلیل "تساهل و تسامحی که در برابر توهین به مقدسات از یک طرف و ترویج اباحه‌گری در پرداختن به موضوعات محل اختلاف و غیر ضروری از سوی دیگر در پیش گرفته" سومین کارت زرد کابینه را از نمایندگان مردم دریافت کرده است. معلوم نیست دولت به چه دلیل کوچکترین تحرکی در رسانه‌های منتقد را تحمل نمی‌کند و از طرفی با رسانه‌های همسو با خود حتی به قیمت دریافت کارت زرد مجلس، برخوردی نداشته است.»

روز سه شنبه علی جنتی به دلیل عدم برخورد با توهین روزنامه قانون به احکام شرع و همچنین ابراز تاسف از توقیف روزنامه بهار که به ساحت مقدس اهل بیت (س) توهین کرده بود، از نمایندگان کارت زرد گرفت. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اما تا کنون از توقیف هفته نامه یالثارات ابراز تاسف نکرده است. روزنامه قانون به مصطفی پورمحمدی، وزیر دادگستری نزدیک است و روزنامه بهار نیز از محمد رضا عارف حمایت می کرد.

سایر رسانه های اصولگرا نیز از این اقدام وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان انتقام گیری از کارت زرد نمایندگان مجلس به علی جنتی نام برده اند. در همین راستا سایت رجانیوز که دوره ای طولانی از توهین و اتهام زنی به رئیس جمهور سابق را پشت سر گذاشته، انگشت اتهام را به سوی حسین انتظامی، معاونت مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نشانه رفت و نوشت: «هرچند اعلام این احکام ساعتی پس از دریافت کارت زرد مجلس توسط وزیر ارشاد آنهم بدلیل بی تفاوتی در قبال ترویج اباحی گری حاوی پیامهای قابل تاملی است، اما این اقدام به عنوان یک نقطه سیاه در کارنامه حسین انتطامی، که با ادعای نمایندگی جامعه مطبوعاتی کشور سکان معاونت مطبوعاتی را به دست گرفت ثبت خواهد شد تا روشن شود که معاون جدید، همچون مشی رسانه ایش، در رویکرد مدیریتی خود نیز برخورد با جریانات و رسانه های انقلابی و منتقد را در دستور و اولویت کاری خود دارد.»

این سایت خبری تلویحا رئیس جمهور را به پایبند نبودن به شعار آزادی بیان متهم کرده است.

پایان ماه عسل رسانه های اصولگرا
واکنش رسانه های اصولگرا به برخورد شدید دولت با رسانه های منتقد در شرایطی صورت می گیرد، که این رسانه ها طی دوران ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد کمترین محدودیتی برای توهین به رئیس جمهور منتخب ملت احساس نمی کردند. طی 8 سال گذشته و به خصوص 2 سال پایانی دولت دهم که حجم حملات به طرز بی سابقه ای شدت گرفت، هیچ سایت و روزنامه ای به دلیل توهین به محمود احمدی نژاد با فیترینگ و توقیف مواجه نشد.

ضدیت با ولایت فقیه، براندازی نظام، انحراف از انقلاب اسلامی، جاسوسی، پیوند با فتنه گران، ایجاد بزرگترین خطر برای اسلام از ابتدا تا کنون، ارتباط با فراماسونری، کمک گرفتن از شیطان، ارتباط با اجنه، گرایش به انجمن حجتیه، بهائیت و گروهک منافقین، دزدی 3 هزار میلیاردی، ارائه دین جدید، ترویج اومانیسم، اعتقاد به پلورالیسم، بسط لیبرالیسم فرهنگی، تقویت ناسیونالیسم و ملی گرایی، بی اعتقادی به حجاب، بی اعتقادی به اسلام فقاهتی، ضدیت با روحانیت و مرجعیت، تلاش برای نوشاندن جام زهر به مقامات عای رتبه، سازش پشت پرده با آمریکا، پیروی از بنی صدر، به هم ریختن عمدی بازار سکه و ارز و ... تنها گوشه ای از اهانت هایی است که رجانیوز، صراط نیوز، هفته نامه یالثارات، هفته نامه 9 دی و سایر رسانه های اصولگرا به دفعات به محمود احمدی نژاد نسبت دادند.

همچنین در ماه های آخر ریاست جمهوری دکتر احمدی نژاد، وی از جانب شیخ ناصر نقویان (که بعد ها به عنوان مشاور سید رضا صالحی امیری در وزارت ورزش منصوب شد) با چهارپایان مقایسه شد و سید حمید روحانی نیز محمود احمدی نژاد را بت پرست نامید، با این وجود هیچ برخوردی با این اشخاص و رسانه های بازتاب دهنده مواضعشان صورت نگرفت. درشتی خبرنگار خبرگزاری فارس در کنفرانس خبری معروف دکتر احمدی نژاد و قرائت بیانیه سیاسی توسط خبرنگار خبرگزاری مهر در نشست تلویزیونی رئیس جمهور سابق نیز نمونه هایی دیگر است.

رسانه های اصولگرا طی 2 سال گذشته از توهین به محمود احمدی نژاد به عنوان عملیات بصیرت افزایی و انجام تکلیف انقلابی یاد می کردند. این در حالی است که دوره 4 ساله دولت نهم این رسانه های اصلاح طلب بودند که گوی توهین و اهانت به منتخب ملت ایران را از سایرین ربوده بودند به گونه ای که بر اساس نتایج یک پژوهش که در آستانه انتخابات ریاست جمهوری سال 88 منتشر شد، روزنامه ها و سایت های اصلاح طلب بیش از 32 هزار بار محمود احمدی نژاد را مورد اهانت و اتهام قرار داده بودند. یوسف صانعی، مرجع تقلید اصلاح طلبان نیز یک بار محمود احمدی نژاد را «حرام زاده» نامید. وی در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم از حسن روحانی حمایت کرد و اخیرا نیز از سیاست خارجی او تقدیر به عمل آورد.

حسن روحانی چندی پیش در واکنش به انتشار شنیده های یک سایت خبری واکنش شدیدی از خود نشان داده بود که حیرت محافل سیاسی را برانگیخت. رئیس دولت دهم در جلسه هیات دولت با اشاره به آنچه دروغ‌پردازی زنجیره‌ای برخی از رسانه‌ها و سایت‌های خبری نسبت به دولت نامیده بود، گفت: «مایه تأسف است که برخی هنوز پیام مردم در حماسه انتخابات ۲۴ خرداد را مبنی براینکه مطالبه جدی آنها از همه مسئولان و نهادهای سیاسی و اجتماعی و به ویژه بخش‌های تبلیغی و اطلاع‌رسانی، اخلاق و راستگویی است را نشنیده‌اند. دروغ‌پردازان بدانند، اینگونه اقدامات غیراخلاقی، تنها به تنفر و انزجار بیشتر مردم از آنان می‌انجامد و عزم مردم را در حمایت از دولت منتخب خویش، مستحکم‌تر خواهد کرد.» رئیس جمهور در حالی این واکنش شدید را در برابر رسانه اصولگرا به نمایش گذاشت که نه تنها هرگز حتی کسری از آن را در برخورد با آمریکا و انگلیس از خود نشان نداده که همواره بر همزیستی مسالمت آمیز با نظم فعلی حاکم بر جهان نیز تاکید ورزیده است.

نکته حائز اهمیت اینکه برخورد صورت گرفته با روزنامه وطن امروز نه به دلیل اهانت به رئیس جمهور که به خاطر پیگیری منافع ملت ایران در ماجرای دادگاه فساد کرسنت است؛ دادگاهی که اگر در آن به ضرر ایران حکمی صادر شود، جمهوری اسلامی موظف به پرداخت غرامتی 8 تا 32 میلیارد دلاری است و این در حالی است که دولت تدبیر و امید فقط برای دریافت 8 میلیارد دلار از اموال بلوکه شده کشورمان در بازه ای 6 ماهه، بخش مهمی از فعالیت های هسته ای را به تعلیق در آورده است.

روشن است که با اقدام اخیر معاونت مطبوعاتی دولت یازدهم و بی تابی رئیس جمهور در برابر انتقادات، ماه عسل 8 ساله رسانه های هتاک به پایان رسیده است. به عبارت دیگر تحمل زشت ترین اهانت ها از جانب رئیس جمهور و برخورداری منتخب ملت از سعه صدر نه یک روال عادی که تنها یک استثناء برآمده از شخصیت محمود احمدی نژاد بود و رسانه های اصولگرا زین پس باید برای فرار از مشت آهنین دولت در رویکرد های خود تجدید نظر کنند.

موج فیلترینگ شبکه های اجتماعی
گفتنی است از زمان آغاز بکار دولت یازدهم، شبکه های اجتماعی پرطرفداری چون وایبر و اینستگرام مسدود شده اند و فیلتریگ وایبر و واتسپ نیز به تاخیر افتاده است. این در حالی است که دولت با داشتن 6 نماینده در کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه از اکثریت برخوردار است. ترکیب این کارگروه به شرح زیر است:
1) دادستان کل کشور (رئیس کارگروه)
2) وزیر یا نماینده ی وزیر اطلاعات
3) وزیر یا نماینده ی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی
4) وزیر یا نماینده ی وزیر دادگستری
5) وزیر یا نماینده ی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات
6) وزیر یا نماینده ی وزیر علوم تحقیقات و فناوری
7) وزیر یا نماینده ی وزیر آموزش و پرورش
8) فرمانده نیروی انتظامی
9) یک نفر خبره در فناوری اطلاعات و ارتباطات به انتخاب کمیسیون صنایع و معادن مجلس
10) یک نفر از نمایندگان عضو کمیسیون قضائی و حقوقی به انتخاب این کمیسیون
11) رئیس سازمان تبلیغات اسلامی
12) رئیس سازمان صدا و سیما
13) نماینده دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی


نوشته شده توسط : محمد حسین حیدری

احمدی نژاد و حامیانش را اعدام کنید یا لااقل به دریا بریزید!

جمعه 6 دی 1392   05:07 ب.ظ

1- دوره 8 ساله ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد 12 مرداد 1392 به پایان رسید اما دو رویکرد آشنای سال های اخیر همچنان تداوم دارد؛ یکی سیاست سکوت و دندانِ بر جگرِ رئیس جمهور سابق و دیگری هتاکی و اتهام زنی مخالفان؛ مخالفانی که ترکیب متنوع و به ظاهر متضادشان، لبو فروش ها و رانندگان تاکسی را طی سال های اخیر ناگزیر از سر دادن شعار «چپ، راست کارگزار، علیه خدمتگزار» می کرد.

این روزها که متولیان بصیرت پس از انجام موفقیت آمیز ماموریت ابتر کردن دولت عدالت خواه در مقطع 90-92، کمی تا قسمتی سر در جیب تفکر فرو برده و زبان در کام کشیده اند، نبض اهانت به احمدی نژاد بار دیگر تا حدود زیادی در اختیار نزدیکان آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی قرار گرفته است؛ همچون مقطع 84-88. حالا اکبر هاشمی رفسنجانی در 80 سالگی تکانی به خود داده و عزم سفرهای استانی کرده است، شهر به شهر می رود و احمدی نژاد را خسارتی بزرگتر از صدام حسین می نامد. مرئوس او نیز که این روزها بر کرسی ریاست جمهوری تکیه زده، هر چقدر با مهربانی و تواضع، کلیدداران نظام سلطه را تحویل می گیرد و از همزیستی مسالمت آمیز با آنان سخن می گوید، با رئیس جمهور سابق به تندی و خشونت برخورد می کند تا لااقل در یک مورد جنم و شجاعتش را عیان کرده باشد. همینطور است حکایت دولتمردانی که خود، به خود لقب مدبر و راستگو داده اند. این روزها آش آنقدر شور شده است که چون اکبر ترکانی نیز در نقش مدافع بیت المال و دشمن فساد و تبعیض ظاهر می شود.

2- طی سال های اخیر از آنجایی که دروغگو نامیدن محمود احمدی نژاد به برند اختصاصی اصلاح طلبان و فتنه گران حامی میرحسین موسوی تبدیل شده بود، دست چهره های اصولگرا برای استعمال این فحش لااقل به صورت صریح تا حدود زیادی بسته بود. این طیف بیشتر می کوشید برای حفظ مرزبندی گفتمانی با اصلاح طلبان، از اتهاماتی نظیر فراماسونری، انحراف، بهایی گری، بی اعتقادی به اسلام فقاهتی و ... برای هدف قرار دادن محمود احمدی نژاد استفاده کنند. با این وجود رئیس دیوان عدالت اداری روز پنج شنبه با صراحتی بی سابقه احمدی نژاد را دروغگو و مصیبتی بزرگ نامید. وی گفت: «یکی از مصیبت‌ها در دوره گذشته این بود که متاسفانه آقای رییس جمهور محترم به مردم دروغ می‌گفت و قانون را علنا زیر پا می‌گذاشت و ما آن زمان می‌گفتیم به قانون عمل کنید. وقتی مردم می‌بینند عالی‌ترین مقام اجرایی کشور قانون‌گریز و قانون ستیز است به چه کسی اعتماد کنند؟» و این چنین بود که رئیس دیوان عدالت اداری جمهوری اسلامی ایران و یکی از افرادی که داعیه مبارزه با فتنه را دارد، با اختلاف فازی 4 ساله به همان نقطه ای رسید که شکست خوردگان انتخابات رسیده بودند؛ دروغگویی احمدی نژاد!

3- دروغگو نامیدن محمود احمدی نژاد، سبکی از فحاشی بود که در همان سال 88 نیز با واکنش شدید رهبر انقلاب مواجه شده بود. آیت الله خامنه ای در نمازجمعه 29 خرداد در این باره تصریح کرده بودند: «از یک طرف صریحترین اهانتها به رئیس جمهورِ قانونى کشور شد. حتى از دو سه ماه قبل از مناظرات هم این سخنرانى‌ها را براى من مى‌آوردند و من میدیدم یا گاهى مى‌شنیدم؛ تهمتهائى زدند، حرفهائى گفتند؛ به کى؟ به کسى که رئیس جمهور قانونى کشور است، متکى به آراء مردم است. نسبتهاى خلاف دادند، رئیس جمهور مملکت را که مورد اعتماد مردم است، به دروغ‌گوئى متهم کردند! اینها خوب است؟ کارنامه‌هاى جعلى براى دولت درست کردند، اینجا آنجا پخش کردند، که ما که در جریان امور هستیم، مى‌بینیم میدانیم که اینها خلاف واقع است؛ فحاشى کردند؛ رئیس جمهور را خرافاتى، رمال، از این نسبت‌هاى خجالت‌آور دادند؛ اخلاق و قانون و انصاف را زیر پا گذاشتند.»

حجت الاسلام منتظری در جمع دفترداران استانی دیوان عدالت اداری از نگرانی اش نسبت به کاهش اعتماد عمومی مردم در پی آنچه دروغ های رئیس جمهور سابق نامید، سخن گفت اما نکات بسیاری را ناگفته باقی گذاشت. اینکه وقتی مردم می بینند رئیس دیوان عدالت اداری مثل آب خوردن هشدار صریح رهبری درباره دروغ گو نامیدن احمدی نژاد را نادیده می گیرد و حرفی را می زند که 4 سال قبل میرحسین موسوی زده بود، چه قضاوتی درباره او خواهند داشت؟ منتظری توضیح نداد که چگونه می توان در لباس پیامبر، مسلمانی دیگر را مورد اهانت قرار داد و باز متولی عدل و داد بود؟ او توضیح نداد که دروغگو بودن احمدی نژاد در کدام دادگاه اثبات شده است. او نگفت به کدامین دلیل توهین به احمدی نژاد خلاف شرع، خلاف قانون، خلاف تقوا و خلاف حقوق اساسی 25 میلیون نفری که رئیس جمهور سابق را برگزیدند نیست و آیا می توان دیگر مسئولان کشور را به همین آسانی دروغگو نامید؛ مثلا سرنوشت فرد بی تقوایی که نعوذ بالله آقای منتظری را دروغگو و کینه توز بنامد چه خواهد بود؟ به راستی به جز قانون نانوشته زخم خوردگان از عدالت و سرنشینان کشتی فحاشی، کدام قانون جمهوری اسلامی اجازه توهین به رئیس جمهور سابق را می دهد؟

4- حجت الاسلام منتظری روز 5 شنبه مرتضوی را نیز از حملاتش بی بهره نگذاشت. رئیس دیوان عدالت اداری گفت: «یک آدم متخلف و مجرم را خلاف قوانین سر کار می‌گذارد. دیوان عدالت اداری حکم می‌دهد که این کار خلاف قانون است، اما حکم را اجرا نمی‌کنند یا مصوبه را طوری تنظیم می‌کنند تا قانون را دور بزنند و حالا هم می‌بینیم دارد گندش درمی‌آید. این چیزی است که ما فریاد می زدیم و می‌گفتیم این فرد شایستگی تصدی چنین پست مهمی را ندارد.» این جملات آقای منتظری نشان داد که ظاهرا وی عادت دارد نکته ای را بگوید اما سوالات مهم را بی پاسخ گذارد. آقای منتظری این بار هم نگفت که جرم و تخلف سعید مرتضوی چیست و او در کدام دادگاه مجرم شناخته شده است؟ آیا او تبرئه مرتضوی از اتهامات واهی کهریزک توسط دستگاه قضایی را قبول ندارد؟ و اگر چنین است این خود ستیز با احکام قانونی قوه قضائیه آن هم از درون قوه قضائیه نیست؟ ظاهرا در جمهوری اسلامی قرار بود افشاگری و اتهام زنی قبل از اثبات در دادگاه نداشته باشیم، آیا این اصل صرفا قرار است شامل محمود احمدی نژاد شود، یا تنها حجت الاسلام منتظری از شمول آن خارج است؟ دقیقا گند چه چیز در آمده است؟ گند کارت های هدیه؟ چرا آقای منتظری اجازه دارد حکم به در آمدن گند کارت های هدیه کند در حالی که هنوز حتی پرونده ای هم درباره تحقیق و تفحص از تامین اجتماعی در قوه قضائیه تشکیل نشده است؟ ظاهرا ناراحتی اصلی آقای منتظری ناشی از انتصاب یک قاضی مغضوب در دولت احمدی نژاد است، اما چرا احمدی نژاد باید انتصاباتش را با نظر آقای منتظری یا نمایندگان مجلس تنظیم کند؟ بر اساس کدام قانون؟ آیا این توقعی فراقانونی و ناقض اصل تفکیک قوا نیست؟ آیا یک موجود دروغگو، بی بصیرت و بی تقوا چون احمدی نژاد نیز می تواند به همین سیاق جناب منتظری را مجرم و متخلف بنامد و توقع عزل او را داشته باشد؟

5- سعید مرتضوی این روزها زیر تیغ است، زیر تیغ آنان که خود روزی به جرم براندازی جمهوری اسلامی بازداشتشان کرده بود و امروز پشت میز وزارت و معاونت و مشاورت نشسته اند. مرتضوی از وفادارترین مقامات جمهوری اسلامی در سال های سخت پس از دوم خرداد بود، قاضی جوانی که پس از هشدار رهبری درباره تبدیل شدن مطبوعات به پایگاه دشمن، در عمل به تکلیف انقلابی اش تردید نکرد و در یک روز تعداد روزنامه های توقیف شده اصلاح طلب را دو رقمی کرد. او اما دچار خطایی بزرگ شد، خطایی که پیشتر علی کردان نیز مرتکب شده بود. مرتضوی بدون عبرت گرفتن از سرنوشت کردان، و عاقبت او پس از جدایی از راست سنتی و پیوستن به اردوگاه مستضعفین، هوای یاری احمدی نژاد به سرش زد و این چنین بود که دیگر فقط در چشم عناصر اصلاح طلب و فتنه گر مغبوض نبود، مرتضوی خود بهتر از هرکس دیگر می داند که چرا این روزها علیرضا زاکانی و احمد توکلی دوشادوش علیرضا محجوب آرزوی نابودی اش را دارند.

احتمالا حجت الاسلام منتظری هم نیک می داند که حتی کسری از خدمات سعید مرتضوی را در کارنامه ندارد، که اگر این چنین بود باید به اندازه مرتضوی در چشم اصلاح طلبان مغبوض می آمد نه آنکه سخنانش با استقبال شبکه سلطنتی انگلستان مواجه شود. اگر هنر منتظری توهین به احمدی نژاد آن هم پس از پایان دوره مسئولیت اوست، در مقابل مرتضوی برای یک بار هم که شده، تک تک عناصر نقش آفرین در حادثه 18 تیر و فتنه 88 را پای میز محاکمه کشاند و  روزنامه های توهین کننده به مقدسات ملت ایران را توقیف کرد. با این همه مرتضوی می تواند به مثابه آینه عبرت نیز عمل کند، به خصوص برای آنان که تصور می کنند صندلی شان ابدی است. روزگاری نچندان دور کسی نمی توانست به سعید مرتضوی که این روزها به عنوان یک قربانی به مسلخ می رود، بگوید بالای چشمانت ابروست!

رئیس دیوان عدالت اداری

6- حجت الاسلام محمد جعفر منتظری از شناخته شده ترین مخالفان احمدی نژاد است، او این بار اما با توپی پر تر از همیشه به میان آمد؛ به میدان آمدنی که کمترین فایده اش حفظ تعادل کشتی اهانت به احمدی نژاد و حراست از آن در برابر گشتاور های احتمالی است. شرط پیشروی کشتی پارو زدن هم زمان و هماهنگ پاروزنان جناحین است، اگر قرار باشد تنها هاشمی رفسنجانی فحاشی کند، کشتی لاجرم به دور خود می چرخد واز حرکت خبری نیست. اما به راستی آیا این همه به زحمت انداختنِ تن، ضرورتی دارد؟ ضرورتی دارد که هاشمی 80 ساله از صندلی سلطنتی اش جدا شود و برای فحاشی به احمدی نژاد رنج سفر را به جان بخرد؟ ضرورتی دارد پیرمردی چون ترکان را مجبور به اخذ ژست مبارزه با فساد کرد و در آستانه سوء هاضمه قرار داد؟ مگر مظلوم تر و دست و پا بسته تر از احمدی نژاد و حامیانش هم در این کشور یافت می شود؟ مگر نه این است که جشن پیروزی شان در انتخابات به عزا تبدیل شد و 4 سال بعد عاملان آن حوادث به وزارت رسیدند و رهبرانشان نیز در شرف آزادی هستند؟ مگر نه این است که 6+2 سال در برابر زشت ترین اهانت ها سکوت کردند؟ مگر نه این است که احمدی نژاد از پرونده هسته ای کنار گذاشته شد اما کسی سر هم بلند نکرد؟ مگر نه این است که کاندیدایشان در انتخابات حذف شد و دم بر نیاوردند؟ مگر نه این است که برای رئیس جمهور سابق احضاریه فرستاده شد و صدایی از کسی بلند نشد؟ پس چرا نباید این عناصر دروغگو و خائن به کشور را اعدام نکرد یا لااقل به دریا نریخت تا بساط فساد و دروغگویی یک بار برای همیشه از ساحت نظام پاک شود؟


نوشته شده توسط : محمد حسین حیدری